ClickCease
Zadzwoń
884 333 330
Strona główna Porady Wilgoć w budynkach – dlaczego powstaje?

Wilgoć w budynkach – dlaczego powstaje?

Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że wilgoć w budynku to duży problem. Poznajmy jej przyczyny, aby skutecznie się przed nią ochronić.

Powstanie w budynku zawilgoceń jest bardzo szkodliwe i może zaistnieć z wielu powodów. Ważne jest jednak poznanie tego powodu, ponieważ tylko wówczas można precyzyjnie przystąpić do osuszania budynku. A trzeba jasno powiedzieć, że jest to konieczne, ponieważ wilgoć doprowadza do syndromu chorego domu, a także może naruszyć jego struktury. Ponadto sama wilgoć jest szkodliwa dla zdrowia, a dodatkowo po jakimś czasie zawsze pojawią się grzyby i pleśń.

Jak dochodzi do zawilgocenia budynku?

Do przeniknięcia do budynku wilgoć nie potrzebuje wiele. Wystarczy niewielka przestrzeń z naruszoną hydroizolacją, a wilgoć dostanie się w głąb konstrukcji i osiądzie na podłogach, ścianach i stropach.

Zjawisko kapilarne

Zjawisko kapilarne jest naturalnym zjawiskiem fizycznym i dotyczy własności wody, wykorzystującej kanały kapilarne do wędrowania ku górze. W gruncie odbywa się to poprzez pory gruntu tworzące właśnie kanały kapilarne, a dalej poprzez podobne kanały w materiale budowlanym woda dostaje się do wnętrza budynku i osadza na podłogach i ścianach. Jedyną obroną przed zjawiskiem kapilarnym jest zastosowanie hydroizolacji, czyli wykorzystanie materiału nieprzepuszczającego wody nietworzącego kanałów kapilarnych. Po tym wstępie łatwo jest wysnuć wniosek, że źle wykonana lub brak hydroizolacji skończy się zaistnieniem zjawiska kapilarnego i dostaniem się wody do wnętrza budynku.

Poziom, do jakiego może się odbywać ruch kapilarny wody nie jest na wszystkich gruntach jednakowy. Ruch kapilarny zależny jest od poziomu wód gruntowych oraz od poziomów opadów atmosferycznych, ale istnieje zawsze. Zjawisko kapilarne może być powodem nie tylko zawilgocenia budynku, ale również naruszać jego konstrukcje. Niedawno w Chinach doszło do wyburzenia piętnastu budynków, których konstrukcje zostały naruszone przez wody gruntowe. Dla inżynierów jest oczywiste, że spory udział w naruszeniu konstrukcji tych wieżowców miało właśnie zjawisko kapilarne, działające na niedostatecznie zaizolowane fundamenty.

Konsekwencje opadów atmosferycznych

Wilgoć w budynku może się również pojawić w konsekwencji narażenia bezpośrednio i tylko na opady atmosferyczne. Deszcz, śnieg lub w mniejszym stopniu grad (poza szkodami mechanicznymi) mogą zawilgocić ściany, a obecne w powietrzu kropelki wilgoci wykorzystają każdą szczelinę, żeby się dostać do suchego wnętrza. To również fizyka, gdzie powietrze o podobnej wilgotności stara się wyrównywać wszędzie do podobnego poziomu.

Nieszczelny dach albo niepołożona na czas folia paroprzepuszczalna są przyczynkiem do stopniowego gromadzenia się wilgoci i przesuwania się jej ze strychu na cały budynek. Wówczas pleśnią i grzybami budynek zostanie zaatakowany od góry.

Ochrona budynku przed wilgocią

Ochrona budynku przed wilgocią to oczywiście odpowiednia izolacja przeciwwilgociowa. Musi ona zostać ujęta w projekcie i odpowiednio wykonana na etapie powstawania budynku. hydroizolacja wtórna natomiast musi zostać wykonana wówczas, gdy już podczas użytkowania budynku doszło do uszkodzeń izolacji lub jej degradacji. Co istotne, w wypadku zaistnienia w budynku wilgoci, przed położeniem hydroizolacji należy koniecznie wykonać prace osuszające, a także ewentualne odgrzybianie. Zarówno hydroizolacja pierwotna, jak i hydroizolacja wtórna powinny ochraniać przed wilgocią ściany, stropy i elementy budynku mające styczność bezpośrednio z gruntem.