ClickCease
Zadzwoń do nas
Kujawsko-Pomorskie
531 530 901
Łódzkie
531 530 901
Małopolskie
531 530 902
Mazowieckie
531 530 901
Opolskie
531 530 900
Pomorskie
531 530 906
Śląskie
531 530 900
Strona główna Porady Co zrobić, gdy mamy mokre ściany?

Co zrobić, gdy mamy mokre ściany?

Skuteczne osuszenie mokrych ścian to nie lada wyzwanie. Przeczytaj jak postępować w przypadku zawilgocenia ścian i czym grozi zignorowanie problemu.

Mokre ściany to problem, którego nie warto bagatelizować. Zaniedbanie problemu i pozostawienie go do samoistnego rozwiązania może nam przysporzyć wielu niemiłych konsekwencji, do których można zaliczyć:

- pojawienie się pleśni i grzybów na powierzchni i wewnątrz muru.

- różnego rodzaju choroby wywołane mikotoksynami wytwarzanymi przez pleśnie i grzyby. Należy pamiętać, iż mikotoksyny są jednymi z bardziej niebezpiecznych związków i działają bardzo niekorzystnie na cały nasz organizm powodując nierzadko poważne problemy zdrowotne.- nieprzyjemny i trudny do usunięcia zapach.

- odparzenie farby i odsklepienie tynku.

- obniżenie właściwości nośnych i izolacyjnych ściany.

- obniżenie walorów estetycznych pomieszczenia.

Jakie są przyczyny zawilgocenia ścian?

Do najczęstszych przyczyn zawilgocenia ścian zaliczamy:

- zła wentylacja w pomieszczeniu.

- awaria instalacji wod-kan.

- zalanie przez sąsiada.

- zalanie w wyniku deszczu nawalnego lub powodzi.

- usytuowanie budynku na niekorzystnym terenie (wysoki poziom wód gruntowych) bez wymiany odpowiedniej ilości podłoża, co skutkuje zaleganiem wody wokół budynku i podciąganiem kapilarnym przez ściany.

- roztargnienie (niezakręcone kurki z wodą).

- wilgoć technologiczna.

Usuwanie wilgoci ze ścian.

Usuwanie wilgoci ze ścian najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, która dysponuje odpowiednim sprzętem, wiedzą i doświadczeniem, niemniej warto poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie. Każdą operację osuszania powinno się poprzedzić pomiarem wilgotności profesjonalnym miernikiem. Czasami wilgotność jest tak duża, że już na pierwszy rzut oka widać jej skutki. Długość procesu osuszania będzie uzależniona od rodzaju materiału z jakiego zbudowana jest ściana, od ilości wody, która się wylała i od sposobu w jaki dostała się w głąb muru.

Jak osuszyć ścianę po zalaniu ?

Osuszanie ścian po zalaniu najczęściej realizujemy za pomocą osuszaczy kondensacyjnych i adsoprpcyjnych, paneli na podczerwień oraz turbowentylatorów. Bardzo istotne jest czy woda w wyniku zalania dostała się także pod posadzkę, czy tylko zawilgoceniu uległa sama ściana.

Jeżeli mamy do czynienia z zalanymi warstwami izolacji to samo osuszanie za pomocą osuszaczy kondensacyjnych nie wystarczy, ponieważ woda zalegająca pod podłogą cały czas będzie zasysana kapilarnie przez ściany. Efektem zastosowania samych osuszaczy kondensacyjnych i wentylatorów w takim przypadku będzie powrót wilgoci po krótkim czasie. Osuszanie podposadzkowe zostało omówione w innym artykule i nie będziemy o nim tutaj pisać. Zakładamy więc, że mamy tylko mokre ściany i np. sufit, bo zalał nas sąsiad, a woda nie dostała się pod posadzkę.

Jak osuszczyć ścianę z wilgoci krok po kroku?

 

Jeżeli mokra ściana nie jest pomalowana, bo np. zalaniu uległo mieszkanie w stanie deweloperskim to po pomiarze zawilgocenia i obliczeniu kubatury pomieszczenia wstawiamy odpowiednią ilość osuszaczy i wentylatorów pamiętając równocześnie o zachowaniu optymalnej temperatury do osuszania pomieszczenia. Dodatkowo pomocne mogą okazać się nagrzewnice i panele na podczerwień.

Profesjonalne osuszacze powietrza szybko powinny zbić wilgotność w pomieszczeniu do ok. 30-35%. Dzięki tak niskim parametrom ściana powoli zacznie parować i oddawać wilgoć. Jeżeli ściany są pomalowane to najrozsądniej jest usunąć farbę - tyczy się to głównie farb zmywalnych, które działają jak folia i uniemożliwiają efektywne parowanie, a co za tym idzie osuszanie ściany.

W przypadku bardzo mocnych zalań konieczne może okazać się skucie części tynków.