ClickCease
Zadzwoń do nas
Kujawsko-Pomorskie
531 530 901
Łódzkie
531 530 901
Małopolskie
531 530 902
Mazowieckie
531 530 901
Opolskie
531 530 900
Pomorskie
531 530 906
Śląskie
531 530 900
Strona główna Porady Osuszanie kondensacyjne

Osuszanie kondensacyjne

Osuszanie kondensacyjne to bardzo popularna metoda osuszania - kiedy się sprawdzi, a kiedy trzeba będzie sięgnąć po cięższy kaliber?

Osuszanie kondensacyjne

 

Osuszanie kondensacyjne – wady i zalety 
 

Osuszanie kondensacyjne to najbardziej rozpowszechniona forma osuszania budynków. Większość z nas kojarzy tę metodę osuszania i chętnie ją wykorzystuje podczas mniejszych lub większych zalań mieszkania czy domu. Należy pamiętać jednak, że osuszacz kondensacyjny nie jest lekarstwem na wszystkie typy zalań, a jego stosowanie w niektórych przypadkach może nie przynieść oczekiwanych efektów. 

 

Osuszanie kondensacyjne – kiedy się nie sprawdzi? 

Na początku należy wyjaśnić, że obsychanie mokrej ściany czy sufitu jest niejako efektem ubocznym zmniejszania względnej wilgotności powietrza przez osuszacz kondensacyjny w pomieszczeniu. W momencie wychwytu wilgoci z powietrza przez osuszacz i skondensowaniu go do postaci wody obniżamy poziom wilgotności i tym samym umożliwiamy odparowanie wody ze ścian i ich powolne obsychanie. O efektywności osuszania kondensacyjnego decydują głównie 4 czynniki, a biorąc pod uwagę całość zagadnienia nawet 5. 

 
– temperatura (optimum to ok. 25 stopni) 
– kubatura pomieszczenia (ilość urządzeń musi być odpowiednio dobrana do kubatury pomieszczenia) 
– rodzaj materiału, jaki uległ zalaniu 
– rodzaj farby, jakim została pokryta ściana czy sufit (paroprzepuszczalność)

 
Powyżej zostały wymienione 4 czynniki, w takim razie co stanowi piąty? 

Jest nim rodzaj zalania. Samo osuszanie kondensacyjne nie sprawdzi się podczas zalania budynku, gdzie woda wlała się pod posadzkę. Częstym widokiem podczas oględzin pracowników naszej firmy jest obraz pracującego osuszacza kondensacyjnego w momencie, gdy mamy do czynienia z zalaniem warstw izolacji. Nie twierdzimy, że takie działanie całkiem nie ma sensu, ale na pewno nie spowoduje ono wyschnięcia wilgoci, która znajduje się pod wylewką (przynajmniej w jakichś racjonalnych ramach czasowych). Wilgoć spod wylewki będzie miesiącami wychodzić na ścianach i powodować np. zapleśnienie czy nieprzyjemny zapach. 


Osuszanie kondensacyjne – Kiedy warto?

Osuszacze kondensacyjne doskonale sprawdzają się przy zalaniach: 

– gdzie nie ma warstw izolacji 
– kiedy mamy do czynienia z gołym niepomalowany tynkiem (oczywiście, jeżeli mamy pomalowane ściany farbą o małej paroprzepuszczalności to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdrapać farbę) 
– gdzie temperatura w pomieszczeniu jest w granicach 20-30 stopni 

 – ilość urządzeń jest współmierna do kubatury (ten czynnik jest dosyć trudny do spełnienia w pomieszczeniach bardzo wysokich).