osuszanie

Podstawowe czynności przy zalaniu w wyniku awarii

zalane mieszkanie Jeśli doszło do zalania, powinniśmy przede wszystkim jak najszybciej ustalić źródło problemu, a następnie podjąć działania mające na celu powstrzymanie kolejnych zniszczeń w lokalu. Przyczyny mogą być różne - zalanie mieszkania przez sąsiada czy roztargnienie, na przykład gdy ktoś z domowników zostawi niedokręcony kran. Inne przyczyny to awarie instalacji i sprzętów domowych. Mogą to być usterki w pralce lub zmywarce, ale również pęknięcie rury czy przeciekający brodzik. Kolejny krok po pierwszym zabezpieczeniu zniszczeń i opanowaniu wycieku wody to udokumentowanie strat i zniszczeń. To istotne, aby móc starać się o odszkodowanie za ... CZYTAJ WIĘCEJ »

Podstawowe czynności przy zalaniu po powodzi

powódź Po ustąpieniu głównej fali powodziowej należy przystąpić do wypompowywania wody oraz oczyszczania powierzchni ścian i podłóg ze szlamu i błota, a także rozpocząć proces osuszania i remontów zalanych budynków. Najpierw należy jednak sprawdzić, czy wskutek zalania nie została uszkodzona konstrukcja budynku. Przy wypompowywaniu wody trzeba zachować ostrożność – nie wolno pompować wody w sposób ciągły, jeżeli poziom wody gruntowej jest znacznie wyższy niż przed powodzią. Należy usunąć zalane wodą elementy wyposażenia budynku, takie jak meble tapicerowane, wykładziny dywanowe, materace, poduszki, panele drewniane, boazerię drewnianą, płyty gipsowo-kartonowe oraz inne nasiąkliwe materiały organiczne i ... CZYTAJ WIĘCEJ »

Najczęstrze błędy podczas osuszania pomieszczeń

zalane mieszkanie Na podstawie badań i obserwacji kilkudziesięciu osuszonych budynków można zauważyć powtarzające się błędy popełnione podczas osuszania pomieszczeń, do których najczęściej należą:   - wykonywanie tynków i powłok malarskich na niedostatecznie osuszonych murach, - stosowanie szczelnej stolarki PCW, - niewłaściwy dobór urządzeń osuszających, - brak wentylacji pomieszczeń, - brak izolacji przeciwwilgociowych.   Przed rozpoczęciem remontu i osuszania budynku należy sprawdzić, czy ma on (i w jakim stanie) izolacje przeciwwilgociowe. Gdy ich nie ma albo są one uszkodzone, trzeba je wykonać. Zamontowanie w zawilgoconym budynku szczelnej stolarki okiennej może pogorszyć wentylację, a to może stać się pośrednią przyczyną rozwoju grzybów pleśniowych. Jeżeli ... CZYTAJ WIĘCEJ »